Британія призупинила виробництво винищувачів Eurofighter Typhoon

Британія призупинила виробництво винищувачів Eurofighter Typhoon

У Великій Британії майже повністю припинилося виробництво багатоцільових винищувачів Eurofighter Typhoon через відсутність нових замовлень. Про це повідомляє Financial Times.

Протягом десятиліть літаки Typhoon збирали на заводі BAE Systems у Вартоні, графство Ланкашир. Та сьогодні фінальна складальна лінія майже не функціонує — на підприємстві готуються передати останній літак за контрактом із Катаром на £5 млрд, укладеним ще у 2017 році.

«В ангарі ще є один літак, але він фактично чекає на кілька запчастин і фарбування. Основне складання завершено — працівників більше не залучають», — цитує видання представника профспілки.

Уряд Великої Британії не розміщував внутрішніх замовлень на Typhoon з 2009 року, а перспективні контракти з Катаром, Саудівською Аравією та Туреччиною досі на стадії переговорів. У профспілці Unite вважають ситуацію критичною: через простій країна ризикує втратити унікальні промислові навички, необхідні для майбутніх бойових літаків у рамках програми Global Combat Air Programme (GCAP).

Генеральна секретарка профспілки Unite Шерон Грем жорстко розкритикувала уряд за відсутність замовлень:

«Як уряд, що обіцяє “британські робочі місця і інновації”, допустив припинення складання власних винищувачів? Це ризик для національної безпеки».

Eurofighter Typhoon виробляється міжнародним консорціумом: BAE Systems (Британія), Airbus (Німеччина/Іспанія) та Leonardo (Італія). У разі експортного контракту фінальну збірку виконує країна-учасниця.

Попри зупинку британської лінії складання, компанія BAE Systems продовжує виготовляти фюзеляжі для літаків, які замовили інші країни — їх відправляють до Європи для остаточного складання.

Нещодавнє рішення уряду Великої Британії зробити ставку на американські F-35 замість оновлення парку Typhoon також викликало дискусії. До кінця десятиліття країна планує закупити 27 винищувачів F-35, з яких 15 — палубні F-35B, а 12 — тактичні F-35A, здатні нести ядерну зброю.

Попри паузу у виробництві, Міністерство оборони Великої Британії запевняє, що Typhoon залишатиметься основою ППО країни щонайменше до 2040-х років. Подальші інвестиції в проєкт залежать від оборонного інвестиційного плану, який мають оприлюднити пізніше цього року.