"Канада, Мексика і Китай будуть змушені страждати" - Юрій Ніколов

"Канада, Мексика і Китай будуть змушені страждати" - Юрій Ніколов

Трамп ввалив великими тарифами по сусідам і партнерам – Мексиці і Канаді, і значно меншими тарифами по далекому ворогу Китаю. Обіцяє через пару-трійку тижнів також ввалить по Євросоюзу. Економічний хаос навіть передбачити неможливо, бо мова йтиме про обрив ланцюжків постачань, злет цін для споживачів в самій Америці, провали в бюджетах великих країн.

Але я не про це. Для нас важливий у цьому інший аспект. Трамп показав, що заради своїх «ідеологічних» ідей він здатен на будь-яку практичну придурь. Стосовно України він заявив, що рішення припинити «конфлікт» є. І замир'я буде таке, про яке він домовиться з Путєним без нас, хоче ми того чи ні. Щоб він врахував наші інтереси – ми повинні бути суб’єктними, помітними. Набагато помітнішими ніж мексиканські картелі і китайські виробники наркоти з канадськими дилерами. А як ти будеш суб’єктний, коли ти так і не зробив своїх ракет і щось там намагаєшся калапуцать малопотужними дронами? Тому коли у Трампа кажуть що хочеш ти чи ні, але він з Путєним вже порішав шо в Україні будуть вибори – ти включаєш турборежим скирдування грошей. Звідси і розстановка своїх людей по закупівлям зброї, податковій, фінмону. Звідси і звіряча тяга включить Велике атомне будівництво, як постійний генератор кешу.

Звідси і зачистка електорального поля. І це не тільки глупості про Порошенка з відключенням його телеканалів від національного ефіру.

Я дуже сподівався, що ЗСУ стануть протобульйоном для народження нової еліти. Яка дивилась в очі смерті і тому не гратиме з дріб'язковими цінностями типу "жадібність" і "двужопість". І мабуть цю загрозу чудово розуміє офісна шобла, яка спирається на «замирний» електорат (його статистично більше, ніж залінкованих з війною). Звідси і нейтралізація генералів Залужного та і взагалі будь-яких генералів перекладанням на них вини за поразку в війні.

В общім, все це лягає на нас без традиційного покладання на США як донора демократії для України.

Ну а тепер почитайте заспокійливе від «The Economist» - тут хоча б про піздаріки не нам)))


Жорстокі тарифи Трампа значно перевершують усі, які він запроваджував раніше

Канада, Мексика і Китай будуть змушені страждати

Менш ніж за два тижні роботи своєї нової адміністрації Дональд Трамп запровадив значні мита проти трьох найбільших торговельних партнерів Америки, породивши привид глобальної торговельної війни. Своїми указами, підписаними 1 лютого, він запровадив 25% мита на імпорт з Канади та Мексики, а також додав 10% мита на імпорт з Китаю. Хоча пан Трамп пообіцяв зробити саме так, його дії все одно стануть шоком для світової економіки. Вони призведуть до зростання цін, стримуватимуть економічне зростання і посіють невизначеність у бізнесі. Більше того, вони, швидше за все, будуть лише першим залпом для Трампа, якому не терпиться запровадити більш агресивні та глобальні тарифи.

Оголошення Трампа про нові мита має розвіяти будь-які сумніви щодо його рішучості зайняти жорстку торговельну позицію, незважаючи на застереження бізнесу, дипломатів та економістів щодо потенційних наслідків. В інформаційному бюлетені, що пояснює розпорядження, Білий дім заявив, що доступ до американського ринку є привілеєм, а тарифи є «перевіреним джерелом важелів для захисту національних інтересів». В останні дні з'явилися повідомлення про те, що він може відкласти введення тарифів або обрати більш поступовий підхід. Канадські та мексиканські чиновники їздили до Вашингтона, доводячи, що тарифи в Північній Америці, одній з найбільш тісно інтегрованих торговельних зон світу, будуть вкрай контрпродуктивними.

Зрештою, пан Трамп не прислухався до них, обравши жорсткі, широкомасштабні мита, з лише частковим виключенням для нафти і газу з Канади, які поки що будуть обмежені 10% ставкою тарифу. 10%-ві тарифи на Китай є м'якшими, ніж 60%-ві, якими погрожував пан Трамп під час передвиборчої кампанії, але вони накладаються на 25%-ві тарифи, які вже покривають більшу частину американської торгівлі з Китаєм, і цілком можуть слугувати лише початковим бар'єром у новому торговельному зіткненні між двома гігантами.

З огляду на часто декларовану любов пана Трампа до тарифів, а також торговельні суперечки, якими відзначився його перший термін у Білому домі, його останні дії можуть здатися звичайною справою. Насправді вони є більш екстремальними, ніж будь-які його попередні дії. Під час першого терміну пана Трампа Китай був головною мішенню його тарифів, які зрештою торкнулися китайського імпорту на суму близько 370 мільярдів доларів. Новий раунд тарифів охоплює імпорт з Канади та Мексики на суму близько 900 мільярдів доларів. Додаткові тарифи на Китай поширюються на такі товари, як комп'ютери, іграшки та смартфони, які пан Трамп виключив з-під дії додаткових мит під час свого першого терміну, щоб захистити споживачів.

Цього разу тарифи також вдарять по економіці набагато раптовіше. Під час свого першого терміну пан Трамп нарощував тарифи протягом кількох років, використовуючи закони, які передбачали багатомісячні періоди попередження для постраждалого бізнесу. Тарифи, оголошені 1 лютого, набудуть чинності 4 лютого. Пан Трамп послався на Закон про міжнародні надзвичайні економічні повноваження - закон, який надає Білому дому широкі повноваження щодо запровадження тарифів, якщо він оголошує надзвичайну ситуацію в країні. Пан Трамп заявив, що потік нелегальних мігрантів і наркотиків, особливо фентанілу, через кордони Америки становить надзвичайну загрозу, і що тарифи будуть збережені до тих пір, поки криза не буде пом'якшена. Але торгова війна не є вирішенням таких складних проблем. Нанесення шкоди економіці Мексики може зробити країну менш, а не більш стабільною. І лише близько 1% вилучень фентанілу та зіткнень з нелегальними мігрантами в Америці відбувається на її північному кордоні, що робить насмішкою скарги пана Трампа на Канаду.

Реальність набагато брудніша і дурніша: Пан Трамп довгий час вважав, що тарифи йдуть на користь американській економіці. По-перше, він вважає, що вони принесуть величезні доходи федеральному уряду, що дозволить йому знизити податки. Але нові тарифи на Мексику, Канаду та Китай можуть принести федеральному уряду лише 110 мільярдів доларів, або близько 2% його загальних податкових надходжень, згідно з даними аналітичного центру Tax Foundation. Водночас, більшу частину витрат від тарифів понесуть американські споживачі та бізнес. Від авокадо до помідорів, від автомобілів до сирої нафти - Мексика і Канада є основними постачальниками до Америки. Ціни на ці та багато інших продуктів, ймовірно, зростуть у найближчі місяці.

По-друге, пан Трамп вважає, що тарифи заохочуватимуть компанії виробляти більше товарів на американських заводах. Проте Америка сама по собі ніколи не буде настільки ефективною, як регіонально інтегровані виробничі мережі, які виросли за три з гаком десятиліття вільної торгівлі між Америкою, Канадою та Мексикою. Разом вони є домом для 500 мільйонів людей, що на 50% більше, ніж сама Америка. Кожна з країн має свої сильні сторони у відносинах між собою: Канада має величезні запаси корисних копалин; Мексика пропонує дешеву робочу силу. Автомобільна промисловість є прикладом щільного потоку товарів: близько 50% імпорту автозапчастин в Америку надходить з Канади і Мексики, а близько 75% експорту автозапчастин з Америки йде до Канади і Мексики. Акції трьох найбільших автовиробників з Детройта - General Motors, Ford і Stellantis - різко впали 31 січня, коли прес-секретар пана Трампа заявив, що тарифи неминучі. Найближчими днями на фінансових ринках може відбутися ще більше потрясінь.

Пан Трамп, безсумнівно, має рацію в тому, що Америка має важелі впливу в торгових зіткненнях. Це особливо вірно в будь-якій тарифній війні з сусідами. Експорт до Америки становить приблизно 20% ВВП Канади і 30% ВВП Мексики. Натомість американський експорт до Канади та Мексики разом узятих становить лише близько 3% американського ВВП. Інститут міжнародної економіки Петерсона, ще один аналітичний центр, підрахував, що тарифи на рівні 25% можуть призвести до скорочення мексиканської та канадської економік на 1-2% протягом наступних кількох років. За допомогою лише нинішніх заходів стримування зростання в Америці наблизиться до 0,2%.

Наскільки погіршиться ситуація? Хоча Мексика і Канада заявили, що готують заходи у відповідь, вони стоять перед дилемою: якщо вони вдарять по Америці тарифами, то посилять шкоду власній економіці і накличуть на себе відповідні заходи. Якщо вони нічого не зроблять, то виглядатимуть слабкими. Тим часом пан Трамп вже планує свої наступні кроки. Європа - під його прицілом. Він також говорив про загальні податки на нафту і газ. Зрештою, він хоче накласти універсальний тариф на весь імпорт в Америку. Хоча нові тарифи на Мексику, Канаду і Китай самі по собі досить погані, вони можуть бути лише прообразом того хаосу, який пан Трамп має намір спричинити в міжнародній торговельній системі в найближчі місяці.