1. Кількість заявок росіян на отримання шенгенських віз за десять місяців цього року збільшилася на 35% рік до року.
- Зростання багато в чому забезпечене відмовами від видачі з боку деяких держав, а також зниженням кількості виданих багаторазових віз і, відповідно, збільшенням одноразових.
- Крім того, низка шенгенських країн побоюються здатися надто доброзичливими до громадян росії.
- У вересні відбулася нарада Єврокомісії, де кілька єврокомісарів висловилися за те, щоб надалі перевіряти обґрунтованість видачі віз росіянам.
2. Тарифи на вантажні та пасажирські залізничні перевезення в росії підвищать з 1 грудня.
- Ставки зростуть на 13,8% та 11,6% відповідно.
- російській залізниці вдалося домогтися прийняття майже всіх пропозицій щодо індексації ставок на 2025 рік.
- Додатково буде збільшено тарифи на перевезення контейнерів, будівельних вантажів та порожніх вагонів.
3. Євросоюз готує 15-й пакет санкцій проти росії, заявив верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель під час прес-конференції у Києві.
- «Ми готуємо 15-й пакет санкцій проти росії, і нам потрібно посилити заходи щодо їхнього обходу, тому що російське виробництво неможливе без іноземних комплектуючих, чіпів та інших компонентів», сказав він.
4. Лідери ЄС почали обговорювати фінансування України без допомоги США.
- Імовірність виходу США за нового президента з коаліції з підтримки України змусила європейські країни розпочати підготовку самостійної політики щодо надання їй подальшої допомоги.
- На вечері в Будапешті керівники країн ЄС обговорили наслідки перемоги Трампа і вперше заговорили про те, чи зможуть вони заповнити прогалину, якщо США різко скоротять, а то й повністю припинять військову допомогу Україні.
- «Я думаю, ми сьогодні маємо дати чіткий сигнал Сполученим Штатам та новій адміністрації, що ми підтримуватимемо Україну стільки, скільки потрібно», — заявив прем'єр-міністр Фінляндії Петері Орпо.
- Трамп після перемоги на виборах поговорив 6 листопада приблизно із 70 світовими лідерами. Він не сказав європейцям, чи уріже допомогу Україні чи попросить союзників взяти на себе більшу частину витрат.
У перших розмовах ніщо на серйозну зміну курсу не вказувало.
- Високопосадовець ЄС заявив після вечері у четвер, що можна попросити Єврокомісію подати варіанти фінансування, коли лідери країн зустрінуться у Брюсселі у листопаді.
- На самому заході в угорському парламенті лідери країн Балтії та деяких скандинавських країн заявили, що Європа має бути готова за необхідності збільшити підтримку України.
5. США вимагають від тайванської компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Co припинити поставки передових мікросхем, які використовуються в додатках штучного інтелекту, китайським клієнтам.
- Міністерство торгівлі США надіслало TSMC листа, в якому накладає експортні обмеження на певні складні мікросхеми з 7-нанометровим або більш досконалим дизайном, які використовуються в прискорювачах штучного інтелекту і графічних процесорах (GPU), призначені для Китаю.
- Вимога США з'явилася всього через кілька тижнів після того, як TSMC повідомила Міністерство торгівлі про те, що один з її чіпів був знайдений в ШІ-процесорі Huawei. Дослідницька компанія Tech Insights розібрала продукт, виявивши чіп TSMC і очевидне порушення експортного контролю.
- Huawei внесена до списку обмеженої торгівлі, що вимагає від постачальників отримання ліцензій на постачання будь-яких товарів або технологій компанії. Будь-яка ліцензія, яка могла б допомогти зусиллям Huawei у сфері ШІ, швидше за все, буде відхилена.
- Крім того, TSMC призупинила поставки китайському розробнику мікросхем Sophgo після того, як його чіп збігся з тим, що був знайдений в ШІ-процесорі Huawei.
- В результаті листа TSMC повідомила постраждалих клієнтів про те, що вона призупиняє поставки чіпів з понеділка.
- У 2022 році Міністерство торгівлі США надіслало аналогічні інформаційні листи компаніям Nvidia та AMD, обмеживши їхню можливість експортувати до Китаю провідні мікросхеми, пов'язані зі ШІ, а також виробникам обладнання для виробництва мікросхем, таким як Lam Research, Applied Materials та KLA, щоб обмежити постачання до Китаю інструментів для виготовлення передових мікросхем.
- Обмеження в цих листах пізніше були перетворені на правила, які поширюються на компанії, що не входять до їхнього кола.
6. Трамп спробує розірвати зв'язки між Китаєм, росією, Іраном і КНДР.
- Обраний президент США Дональд Трамп намагатиметься розірвати поглиблені партнерські відносини між противниками Штатів: Китаєм, росією, Іраном і Північною Кореєю.
- Очікується, що він застосує свою фірмову "суміш войовничих погроз і дружніх відносин" з деякими диктаторами.
- Згадану вище групу країн – Китай, росію, Іран і Північну Корею– у зовнішньополітичних колах називають "віссю агресорів" або "віссю потрясінь".
- "Вісь агресорів" не є природними союзниками, вони все ще мають багато суперечливих національних інтересів. Проте єдність у протистоянні американській перевазі на світовій арені є потужною об’єднуючою силою.
- «У нас будуть дуже хороші стосунки, і є причини для того, щоб вони хотіли нам подобатися, є вагомі причини», — сказав Трамп під час виступу в Арізоні наприкінці жовтня, маючи на увазі путіна, Сі та Кіма — у контексті розірвати їхній союз.
- «Подивіться, що зробили ці дурні люди, вони дозволили росії, Китаю, Ірану, Північній Кореї та іншим зібратися в групу, це неможливо подумати», — сказав він.
7. Австрійський енергетичний гігант OMV не має у своїх контрактах російського зрідженого природного газу, заявив її головний виконавчий директор Альфред Штерн, незважаючи на те, що великий обсяг імпорту ЗПГ з росії продовжує надходити до Європи.
- Незважаючи на те, що Європа прагне знизити свою залежність від російського трубопровідного газу, цього року вона зіткнулася з різким зростанням імпорту ЗПГ із росії.
- У першому півріччі 2024 року імпорт з росії зріс на 11%.
- Постачання ЗПГ для австрійської корпорації здійснюються на термінал Gate у Роттердамі, куди цього року різко зросли постачання російського газу.
- «Досі не існує жодних санкцій, що забороняють імпорт російського газу, чи то трубопроводами, чи у вигляді ЗПГ», - сказав Штерн.
- Тим часом компанія «повністю готова» замінити російський газ, що поставляється трубопроводами через Україну, якщо Київ не продовжить угоду з Москвою про транзит, термін дії якого закінчується цього року.
- Через Україну транспортується близько 15 мільярдів кубометрів російського газу, значну частину якого купують Австрія та Словаччина.
- «Ми повністю диверсифікували наші джерела газу. Ми також забезпечили доступність трубопровідних потужностей, щоб ми могли здійснювати постачання у будь-який час, якщо Україна припинить транзит. Ми готові забезпечити всі контракти з нашими клієнтами », - заявив Штерн.
- Компанія підписала довгострокові контракти на постачання палива з різних джерел, включаючи США та Близький Схід. « Єдиним способом регулювання ринку енергоносіїв у Європі є забезпечення більш диференційованих джерел постачання».
Більше на https://t.me/Omelyan_News