Огляд іноземних ЗМІ: підготовка до переговорів у Стамбулі, мобілізований в рф американець і наслідки нового пакету санкцій

Огляд іноземних ЗМІ: підготовка до переговорів у Стамбулі, мобілізований в рф американець і наслідки нового пакету санкцій

Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна та росія проведуть черговий раунд мирних переговорів у Стамбулі вже в середу 23 липня. Про це він повідомив у своєму щоденному зверненні, зазначивши, що підготовку до зустрічі координує секретар РНБО Рустем Умєров. Переговори відбудуться на тлі нової хвилі атак з боку росії: щонайменше одна дитина загинула внаслідок авіаудару по Краматорську, а Київ зазнав масованої атаки дронами та ракетами. За даними BBC News, Москва не очікує прориву. Прессекретар Кремля дмітрій пєсков заявив, що росія «не сподівається на чудеса» і має намір «відстоювати свої інтереси та виконувати завдання, поставлені з самого початку». За даними ЗМІ, перемовини можуть тривати два дні — четвер і п’ятницю. Місцем зустрічі стане той самий майданчик у Туреччині, де раніше вже проходили безуспішні раунди у травні та червні. Нова ініціатива щодо переговорів пролунала невдовзі після заяви президента США Дональда Трампа, який пригрозив росії «суворими» санкціями у разі, якщо Москва не припинить бойові дії протягом 50 днів. Водночас сам Зеленський зберігає обережний оптимізм щодо можливого прогресу — серед тем обговорення може бути обмін полоненими, а також потенційна зустріч Зеленського з путіним.

З’явилися свіжі дані про можливу загрозу підводним комунікаціям: російські рибальські траулери підозрюються в пошкодженні важливих підводних кабелів, які забезпечують інтернет-зв’язок між Європою та Північною Америкою. Згідно з інформацією The Times, розвідка розслідує нещодавні інциденти в північноатлантичному регіоні. Часткові збої зафіксовані на магістральних лініях під Атлантичним океаном, причетність до яких приписують російським траулерам. У 2021 році подібний інцидент стався зі Svalbard — кабель був зрізаний, ймовірно, траулером, який перекочувався над ним. Журналісти NRK визначили, що за інцидентом стояв російський траулер, котрий неодноразово проходив над кабелем. Статистика ООН свідчить, що близько 80 % пошкоджень підводних кабелів викликані рибальськими траулерами, не актами саботажу однак збіги траулерів із кабелями під час обривів викликають побоювання у експертів щодо можливого «гібридного тиску» з боку держав — особливо, враховуючи геополітичну напруженість.

За даними видання The Times Дерек Гаффман, 46‑річний американець із Техасу, разом із дружиною ДеАнною та трьома доньками (10–13 років) цього року переїхав до містечка Істра поблизу Москви через програму візи «спільні цінності» — у пошуках традиційного середовища та анти‑ЛГБТ-переконань. росія проводить програму залучення іноземців через ідеологічні міркування — «Shared Values», котра приваблює консерваторів із США, шукачів традиційних цінностей. Насправді, ці люди часто закінчують на передовій, а не в тій ролі, на яку претендували — механіки чи журналісти. Гаффман приєднався до російської армії, сподіваючись потрапити у ремонтну роту або працювати зварювальником, а не на передову. Однак після трьох тижнів базової військової підготовки його направили на бойові позиції в Україні. За словами ДеАнни, чоловік не отримав жодної зарплати після місяця служби. Також він разом із товаришами по службі мусив «добровільно пожертвувати» близько 10 тисяч рублів на забезпечення власним спорядженням.

За даними розслідування видання TheInsider у співпраці з TheGuardian, російська влада залучає підлітків до створення та тестування військових дронів для війни проти України. Процес починається з участі у відеогрі Берлога, після чого обдарованих школярів залучають до конкурсів на кшталт Великі виклики, де вони розробляють компоненти БПЛА. Учасники розповіли, що їм забороняли говорити про військове призначення розробок і просили вигадувати “цивільне” застосування. Деякі підлітки працювали на підприємствах, пов’язаних із військовою промисловістю, а один 13-річний школяр навіть тренував солдатів у роботі з дронами. Також було оприлюднено російським державним телеканалом «Звезда» кадри з фабрики дронів в Алабузі, де підлітки допомагають збирати ударні дрони Герань-2. Це порушує низку міжнародних конвенцій щодо залучення дітей до військової діяльності. Фабрика та деякі пов’язані компанії перебувають під санкціями ЄС.

Новий 18-й пакет санкцій Європейського Союзу заборонив імпорт нафтопродуктів, отриманих з російської нафти в треті країни, включно з Індією. Це змушує приватні індійські нафтопереробні заводи, що використовували дешеву російську сировину, шукати обхідні шляхи через торговельні компанії, повідомляють Reuters джерела з індустрії та трейдери. Nayara Energy, частково належна російський компанії «Роснефть», експортувала понад 4 млн. барелів нафтопродуктів на місяць, де авіаційне пальне йшло в основному на європейські ринки. Початкові вигоди отримають трейдери — поширення маршрутів забезпечить їм нові прибутки, але ціна для Європи може зрости через обмеження пропозиції перед зимовим сезоном. Індійські приватні НПЗ змушені шукати альтернативні маршрути та посередників для експорту, водночас державні НПЗ залишаються менш вразливими, а Індія засуджує заходи як односторонні.

За даними Reuters Танкер Talara, орендований британською BP (British Petroleum), залишив порт Вадінар (західна Індія), який належить Nayara Energy, без завантаження 60 тисяч метричних тонн ультранизькосірчевого дизеля для перевезення до Африки. Це стало першим очевидним наслідком недавніх санкцій ЄС проти Nayara. Nayara, співвласником якої є російський нафтовий гігант Роснефть, була включена до 18-го пакета санкцій ЄС через підтримку російської нафтової індустрії, спрямованого на обмеження фінансування війни проти України. Санкції прямо вплинули на експорт нафтопродуктів з Індії — Talara покинув порт без вантажу після введення обмежень.