«Bloomberg» спробував пошукати аргументи про слабкі місця в Роіссі, які потенційно могли б зруйнувати впевненість Путєна в тому, що він перестоїть Україну з Заходом. Навіть знайшли кількох рашитських магнатів, які пожалілись на трабли. Але проблеми індєйців шеріфа не їбуть. Тому жодних змін офіційної політики Кремля – нема.
Симптоматичним є ниття рашистів про санкції. Це проходить наскрізно у купі публікацій в низці медіа. Мовляв, Путєну для певного послаблення тиску на економіку мало просто припинити війну в Україні. Йому важливо і зняти санкції, щоб повернути свою економіку до робочого стану без нинішнього перекоса по війні. Тому не виключаю, що саме зняття санкцій буде тією цинічною фігньою, яку європейці пожертвують разом з окупованими українськими територіями в рамках перемовин «Україна в обмін на наш спокій».
Похмурі російські мільярдери не бачать причин для радості у перемозі Трампа
Деякі російські мільярдери не поділяють оптимізму уряду Владіміра Путіна щодо того, що російська економіка продовжить зростати темпами, яким більшість західних країн можуть лише позаздрити. І вони не бачать жодних перспектив того, що новий президент США Дональд Трамп скасує санкції.
Хоча вони не очікують краху, який змусив би Путіна припинити вторгнення в Україну, півдюжини магнатів, опитаних Bloomberg News, заявили, що економіка Росії значно змінилася з початку бойових дій, і це робить довгострокові цілі недосяжними. Більшість з них сумнівається, що війна закінчиться скоро, навіть попри те, що Трамп пообіцяв її швидке завершення.
Погляди деяких найбагатших російських олігархів, чиї компанії мають сотні тисяч працівників і відіграють центральну роль в економіці країни, контрастують з райдужними прогнозами уряду і цілями витрат, а також з нещодавнім зростанням ринків деяких європейських компаній, які мають значні інтереси в регіоні.
Усі ці компанії мають власний економічний аналіз, що свідчить про те, що ці погляди відображають ширші настрої серед приватного бізнесу.
Санкції, які змусили Росію переорієнтувати торгівлю з Європи на Азію, також змусили багатьох мільярдерів репатріювати гроші з-за кордону. Їхні компанії реструктуризували експорт, платежі та логістичні системи, в той час як Росія обклала їх новими податками для фінансування військової машини Путіна.
Акції компаній, які мали значні інтереси в Росії, підскочили на регіональних фондових ринках після перемоги Трампа 5 листопада. У Туреччині будівельна компанія Enka Insaat зросла на 10%, а виробник пива Anadolu Efes - на 19%. Віденський Raiffeisen Bank International AG отримав 12%, а угорська лоукост-авіакомпанія Wizz Air Holdings Plc, що котирується на Лондонській фондовій біржі, яка раніше обслуговувала Україну і Росію, - 12%. Це порівняно з падінням на 1,2% базового фондового індексу країн, що розвиваються, MSCI з дня виборів.
У вересневому базовому макроекономічному прогнозі російського уряду до 2030 року, коли Путін матиме право перебувати на посаді ще шість років, передбачається щонайменше 3% річного зростання в останні три роки цього терміну. Інфляція буде низькою і стабільною на рівні цільового показника Центрального банку в 4%, зі стійкими позитивними тенденціями в інвестиціях, споживчій активності та доходах домогосподарств. Середньостроковий прогноз, опублікований у вересні, прогнозує зростання на рівні 2,5% у 2025 році з підвищенням до 2,8% через два роки.
Деякі з мільярдерів заявили, що план є занадто оптимістичним, і попросили не називати їхні імена, критикуючи урядову політику. Навіть якщо врешті-решт буде досягнуто припинення вогню в Україні, санкції не будуть послаблені найближчим часом, кажуть вони.
За словами деяких олігархів, російська економіка стикається з тривожними структурними змінами. Вихід міжнародних компаній призвів до занепаду виробничих потужностей, особливо в технологічному та машинобудівному секторах. Потреби оборонної промисловості все більше формують військову економіку, імпортозаміщення відбувається повільно, а потреба армії в нових військах посилює дефіцит робочої сили, зазначають вони.
За даними Bloomberg Economics, обмеженість виробничих потужностей, зокрема, робочої сили та обладнання, також почала позначатися на економічному зростанні.
Тим не менш, Росія має достатньо ресурсів, щоб підтримувати свою економіку і військові зусилля протягом багатьох років, заявили кілька мільярдерів. Радянський Союз пережив десятиліття економічних труднощів, перш ніж врешті-решт розпався.
Хоча Росія не стикається з «повномасштабною» кризою в короткостроковій перспективі, економічні дисбаланси і «похмурі середньо- і довгострокові перспективи сприяють зростанню ризику такої кризи в найближчі роки», згідно з вересневим звітом Стокгольмського інституту перехідної економіки при Стокгольмській школі економіки.
Наразі найгострішою проблемою для бізнесу є рекордна ключова процентна ставка в 21%, яку Банк Росії оголосив минулого місяця, намагаючись приборкати стійку інфляцію, що перевищує надзвичайний рівень, запроваджений після вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Банк дав зрозуміти, що може підняти ставку ще вище на наступному засіданні в грудні.
Проти високих ставок виступили олігархи, зокрема металургійний мільярдер Олексій Мордашов та Олег Дерипаска.
«Компаніям вигідніше зупинити розвиток, навіть зменшити масштаби бізнесу і покласти кошти на депозит, ніж вести бізнес і нести пов'язані з ним ризики», - сказав Мордашов минулого місяця перед останнім підвищенням ставок. «Ліки можуть стати небезпечнішими за хворобу. Рівень інфляції у 8%-9% не несе таких серйозних наслідків».
Чиновники почали зважувати варіанти того, як зробити депозити менш привабливими, ніж реінвестування, для бізнесу в нинішніх умовах високих процентних ставок, повідомило цього тижня видання РБК.
Інші олігархи стверджують, що голова центрального банку Ельвіра Набіулліна має обмежені можливості для охолодження економіки та уповільнення інфляції в умовах величезних державних витрат на війну та заходів з підтримки бізнесу, що постраждав від санкцій.
Високу інфляцію було б легше захистити, якби влада публічно визнала, що Росія веде війну в Україні, а не продовжувала називати її «спеціальною військовою операцією», як сказав один з олігархів. Тоді вони могли б пояснити громадськості, що вища інфляція - це ціна, яку вони повинні заплатити за підтримку військових зусиль, замість того, щоб наполягати на тому, що життя в Росії йде як завжди, сказав він.