"«POLITICO»: УКРАЇНА ТА США ПІДПИСАЛИ НЕ ОДИН..." - Александр Гончаров

"«POLITICO»: УКРАЇНА ТА США ПІДПИСАЛИ НЕ ОДИН..." - Александр Гончаров

А ВІДРАЗУ ТРИ ДОКУМЕНТИ У РАМКАХ УГОДИ ПРО НАДРА

Видання «Politico» пише: «Представник США підтвердив, що всі три документи було підписано…». Громадськості поки що представлено лише один документ — найзагальніший і неконкретніший із усього пакету.

Що маємо за фактом?

По-перше, ключові деталі щодо роботи інвестиційного фонду закріплені в окремому договорі про обмежене партнерство.

По-друге, угода набуде чинності після ратифікації у Верховній раді та буде безстроковою.

По-третє, угода охоплює 57 видів корисних копалин, включаючи літій, кобальт, рідкісноземельні метали, нафту і газ.

У свою чергу на сайті Білого дому були оприлюднені такі важливі деталі:

     - американським компаніям надається «право першої ночі» на придбання корисних копалин України;

     - проекти з природних ресурсів включатимуть корисні копалини, газ, нафту та пов'язаний з ними розвиток інфраструктури;

     - створюваний фонд отримуватиме 50% роялті, ліцензійних зборів та інших подібних платежів від розробки природних ресурсів в Україні, а не лише від рідкісноземельних металів;

     - партнерство контролюватиметься компанією з рівним представництвом трьох українських та трьох американських членів правління.

Президент Володимир Зеленський назвав цю угоду історичною та заявив, що Київ не тягтиме з її ратифікацією. «Sky News» із посиланням на чиновника США уточнила: парламент України ратифікує угоду зі Штатами щодо мінералів протягом наступного тижня.

Щоправда, у цих західних ЗМІ звучить чимало скептицизму. Наприклад, «Reuters» пише, що США та Україна можуть чекати десятиліття або більше, щоб отримати доходи від угоди з мінералами. «Реальність така, що інвесторам буде складно виправдати вкладення грошей в Україну, коли є можливість інвестувати в критично важливі корисні копалини в країнах, які не перебувають у стані війни», – сказав керівник відділу корисних копалин консалтингової компанії «Benchmark Minerals Intelligence» Адам Вебб.

А Вілліс Томас із консалтингової компанії «CRU» зазначив: «Перехід від родовищ до їх розробки потребує значного часу та інвестицій, а обидва ці фактори були обмежені в Україні не лише з початку війни, а й до неї».

Ще однією перешкодою є те, що 7 із 24 потенційних проектів з видобутку корисних копалин, виявлених в Україні, знаходяться на окупованих РФ територіях та включають видобуток літію, графіту, рідкісноземельних елементів, нікелю та марганцю.

Що ж, давайте і далі стежити за новинами й тримати руку на пульсі.