Сьогодні не про події у США... - Igor Aizenberg

Сьогодні не про події у США... - Igor Aizenberg

Ухваливши протягом лічених годин нове законодавство, яке фактично повністю позбавляє незалежності САП та НАБУ, українська влада створила для себе комфортну можливість з одного боку не бути суб’єктом справ, які розслідують антикорупційні правоохоронні структури, а з другого боку, ще й керувати тим, кого та що розслідувати, а кого та що не розслідувати.

Але об’єктивно українська влада 22 липня 2025 року зачинила для України двері до ЄС. Принаймні доти, доки не буде поновлено незалежність антикорупційних структур.

Справа не в тому, що в усьому світі є корупція. Є вона й в країнах ЄС, і в США. Справа у тому, як держава бореться з корупцією. У тому, чи може влада будь-яким чином впливати на розслідування чи давати вказівки, хто є недоторканим, а на кого звернути увагу. Там, де це можливо, вочевидь, не має ніякої незалежної юстиції та незалежної судової гілки влади, а відтак, не виконується одна з головних умов того, щоб відповідна країна вважалася демократією. Влада контролює антикорупційні розслідування виключно там, де або прагне стати авторитарною, або вже стала.

Я вам наведу приклад з сучасної американської реальності. У США чинна республіканська влада прагне стати авторитарною. І тому намагається вказувати, що та кого розслідувати, що та кого не розслідувати. Але за попередньої, демократичної влади, прокуратура могла висунути звинувачення у хабарництві демократичному сенаторові Менедесу та домогтися його засудження у суді. Влада ніякого впливу не мала й мати не могла. Прокуратура могла висунути такі ж звинувачення у хабарництві меру Нью-Йорка демократу Адамсу. Але не встигла довести справу до суду, і нова влада наказала звинувачення скасувати (бо Адамс виявив бажання допомагати новій владі). Такі кроки чинної американської влади, через які вона хоче зробити юстицію вибірковою та підпорядкованою собі – це саме й кроки до авторитаризму. Якщо українська влада вирішила брати приклад з таких дій, сподіваючись, що це може навіть сподобається чинній американській адміністрації, то це величезний прорахунок.

В Америці вибудувати авторитарну владу важко. Просуватися у її побудові буде дедалі важче. Це будівництво авторитаризму може буте зупинено виборами до Конгресу наступного року. В Україні, особливо за сьогоднішніх обставин, коли неможливо провести вибори, рухатися до авторитаризму значно простіше.

Головне ж в американському контексті полягає у тому, що українська влада дала привід американським ультраправим, які постійно, протягом років, називають Україну найкорумпованішою державою у світі, дуже голосно повторювати це, дуже голосно звертатися до президента, якого вони обрали, з тим, щоб він не надавав Україні зброю, підтримку, ніяку допомогу.

А в контексті європейському, відсутність незалежності САП та НАБУ, створених за наполяганням ЄС та США, - це для України шлях у нікуди.

Після припинення адміністрацією Трампа ще у січні фінансової та іншої економічної допомоги Україні, вона повністю залежить від такої допомоги від ЄС. Якщо українська влада вважає, що ЄС буде фінансувати Україну за будь-яких умов, це велика помилка. Фінансувати корупцію, яка може розквіти за відсутності сильних та незалежних від влади антикорупційних структур, ніхто не погодиться.

Ніхто не погодиться навіть і мову вести про вступ до ЄС країни, в якій влада розпоряджається, чиї корупційні оборудки розслідувати, а чиї не розслідувати, а кого, може ще й призначити корупціонером.

І найголовніше. Те, що відбулося в Україні у вівторок, - розколює країну під час війни з жорстоким ворогом за саме її існування. І це найгірше.