Роберт «Мадяр» Бровді, майор, командувач Сил безпілотних систем ЗСУ, був запрошений на LANDEURO – офіційний симпозіум і виставка сухопутних військ, що вперше відбувся 16-17 липня 2025 року в Вісбадені, Німеччина.
Сили безпілотних систем, які очолює Мадяр, мають чисельність всього 2% від чисельності ЗСУ, це статистична похибка. Але ця статистична похибка вбивча для хробаків, як Мадяр називає московитів, та їх техніки. Пілоти сил безпілотних систем знищують третину хробаків і третину цілей на війні.
Шлях Мадяра вражаючий – від командира взводу штурмової роти 206 окремого батальйону ТРО (того самого, порохоботського) у лютому 2022 до командувача роду військ ЗСУ. Цікаво, як гарний бізнесмен і управлінець Мадяр, використовуючи бізнес-моделі управління та свій немалий досвід, створив найефективнішу машину утилізації хробаків.
Мадяр говорить і пише не часто. Тому його треба слухати і вчитись.
Виступ Мадяра на симпозіумі під назвою «Доктрини безпеки країн NATO вимагають перегляду»:
В армії України мене називають Мадяром. Я польовий командир бойових пілотів дронів Збройних сил України.
Путінська пропаганда каже, що я відношусь до одного з найбільш розшукуваніших ворогів росії, тому я вам не обіцяю повторної зустрічі, але скажу абсолютно чорно-білі речі.
Сьогодні я об’єдную 12 підрозділів пілотів. 95% з них – це люди цивільні до початку війни. Це бізнесмени, спортсмени, юристи, співаки, це хто завгодно, але не військові люди. Загальна наша чисельність складає 2% від всієї армії України. Ми знищуємо одну з кожних трьох одиниць живої сили ворога і одну з кожних трьох ворожих цілей. путін, що обіцяв захопити нас за тридні, за три з половиною роки навчив нас захищати свою Батьківщину, своїх дітей, свою землю.
Абсолютно очевидно, що ми не бачимо ніякого закінчення війни ні завтра, ні через місяць, ні ймовірно в цьому році. Тому ми абсолютно прагматично вираховуємо своє майбутнє і бачимо найбільші загрози, котрі стосуватимуться, якщо не зупиниться ця війна, великої кількості країн, котрі будуть втягнуті в подальшому в цю війну.
➤ Перша загроза, це те, що путін направляє на війну більше піхоти, ніж ми можемо щомісяця знищити.
Це перший виклик і основний.
➤ Друге. путін знайшов дуже зручну, дешеву і ефективну зброю залякування цивільного населення України і знищення нашої інфраструктури.
Назва її – шахед.
➤ Третя. Всі, хто хотів в Україні воювати, вже воюють. Тому ми не розраховуємо на манну небесну, але ми знаємо, що з цим робити і робимо це на власному досвіді, на власній крові, за допомогою підтримки партнерів.
Вже не залишилось такого танка у світі, котрий не зупиняється від ураження дроном вартістю 300-400 доларів. Не існує такого танка. Готовий прийняти будь-якого розміру парі, який би не був танк захищений, він буде зупинений дроном, зробленим з українських компонентів. І тому я стверджую про те, що українські дрони на сьогоднішній день накращі в світі.
Дрони створюють сьогодні кілзону, котра на даний момент в Україні становить близько 20 км навколо смуги фронту. Тому наступний виклик – це заміщення української піхоти на наземні роботизовані комплекси, що заберуть на себе всю логістику, що стосується смуги фронту.
➤ Четверте – це багатошарова ешелонована стіна, значно вище китайської стіни, що зупинить в повітрі все, що летить в нашу сторону з дронів ударних та розвідувальних. І цю стіну ми сьогодні створюємо.
Також коли путін запускав 100 шахедів по Україні, він обіцяв 500. І ми відносилися до цього як не до серйозної загрози. Сьогодні нам взагалі не смішно, адже 400 відмітку ми вже перетнули. Наш досвід буде безцінним для всього притомного світу, тому що будь-яку країну може очікувати саме така перспектива. Я не знаю, яка з країн–членів НАТО спроможна захистити якесь конкретне своє місто, приймаючи сім днів на тиждень хоча би по 200-300 шахедів без зупинки.
Тому ваші національні безпеки вимагають досить оперативного перегляду.
Я мало їжджу за кордоном. Це мій другий візит. І завтра в цей час я вже буду на фронті. Але я побував рік тому на одній військовій базі одного з членов НАТО у Європі. Мені показали такий організований військовий об’єкт з купою техніки відповідного кольору, відповідної якості.
Мене спитали, що я думаю з приводу того, що побачив.
Моя відповідь їх не дуже потішила. Не підходячи ближче, ніж на 10 км до того місця, чотири розрахунки українських пілотів за 15 хвилин перетворили би це місце у Перл-Харбор.
Я це кажу не для того, щоб когось налякати. Я кажу, що ці технології настільки доступні і дешеві, що якщо вони потраплять в руки терористів, то 100 терористів переверне устрій будь-якої країни. Тому наша з вами боротьба, наша з вами спільна боротьба з партнерами, вона сьогодні в наших спільних інтересах. Наша ціною життів, а ваша ціною здобуття нашого досвіду, котрий ми передамо тим притомним країнам світа, котрі за доброї волі підтримують Україну.
Дякую за увагу.
Запитання:
Враховуючи вражаючі досягнення армії дронів та птахів Мадяра, як ви можете пояснити такі високі бойові можливості ваших підрозділів?
Відповідь:
Питання успіху у площині людей, людей мотивованих, людей, котрі добровільно стали на захист своєї Батьківщини.
Наступний крок – це реалізація побудови підрозділа, аналогічного побудові приватної компанії, де кожний може дуже швидко вирости в ієрархії компанії, кожен може брати на себе цілі проекти, реалізовувати, відповідати за них і бути успішним.
Бачите, яка в мене маленька зірочка. Я не отримував військової освіти, не будував військової кар’єри. Просто прийшов на війну. Мій побратим (Клименко «Кліма» Андрій Сергійович – ред.), котрий заступив командиром 414 бригади, котру ми разом побудували, він заступив на цю посаду у званні молодшого лейтенанта. Але в мирному житті він тренував 2000 дітей, а тепер він керує декількома тисячами військових, котрі знають свою справу.
1. Системний підхід.
2. Компетентна мобілізація.
3. Компетентне забезпечення засобами.
4. Компетентне застосування.
Ось основні чотири пункти успішності будь-якого військового юніту. А дрони тільки тому, що дрони на сьогоднішній день є найбільш актуальною сучасною зброєю.
Мені для фінального слова не потрібно хвилину. Я обіцяю в 20 секунд вкластися.
Сьогодні в Україні українськими воїнами за підтримки партнерів пишеться сучасна світова доктрина застосування безпілотних систем. І ця сучасна світова система в подальшому має лягти у системи ваших національних безпек. І тоді ви ніколи не будете мати перед собою найскладніше запитання: що відповісти своїм дітям та мамі, коли я повернуся додому?
Я не знаю, скільки часу Мадяр буде командувати силами безпілотних систем.
Дай Боже, щоб довго.
Тому що Мадяр і його хлопці – це і є той самий порох 21 сторіччя, про який писав генерал Залужний. Вони були першими у технологіях нових сучасних війн, і мають надалі бути першими.
Головне, щоб дефективні манагери і хворобливі нарциси їм не заважали воювати.
Готельєр Бандерівець