Наші ЗМІ пишуть, що через те що статки впали. Хоча насправді причина інша.
Виявляється, що Маск заклав третину своїх акцій в банках для отримання кредиту. А враховуючи, що вартість акцій впала, то там банк може вимагати внести додаткову заставу, або ж продати акції, щоб погасити кредит.
Поясню як це працює. Пишуть, що Маск вперше звернувся за таким кредитом в 2022 році, щоб купити Твіттер. В той рік середня ринкова вартість акцій Тесла складала 300 дол. Враховуючи, що акція це досить ризиковий тип застави, то цілком ймовірно, що коефіцієнт забезпечення був нижчий ніж у традиційної твердої застави. Припустимо, цей коефіцієнт складав 50%. Все ж таки акції це ризикова, але дуже ліквідна застава. Тобто, під заставу акції вартістю 300 дол, банк дав кредит у розмірі 150 дол. Одразу скажу, що це дуже спрощене пояснення. Яка там була домовленість Маска з банками я не знаю, але я думаю, що логіка була саме така.
І зараз, коли ціна акцій впала, то відповідно розмір забезпечення вже не відповідає узгодженим з банком умовам щодо розміру забезпечення. Тому у цьому випадку, банк може або вимагати внести додаткові акції, щоб відновити прийнятний рівень забезпечення. Або ж погасити частину кредиту, а це Маск може зробити лише продавши акції.
Продавати акції не варіант, бо це може привести до подальшого зниження ціни. І так Маск зажене себе в пастку. А якщо вносити додаткові акції в якості забезпечення, то це також тимчасове рішення. Бо при подальшому падінні ціни, вимоги банків щодо забезпечення будуть зростати.
В цілому, Маск зараз опинився в ситуації, як і власники нерухомості під час кризи 2008.