Для України вони важливі і хороші, а для вас навпаки. Так буває. Вийшов меморандум Комісара Ради Європи з прав людини, який нещодавно ознайомився з моїм кейсом про переслідування та спробувати дискредитації мене з боку влади. Так от у цьому меморандумі Майкл О'Флаерті, Комісар Ради Європи з прав людини, висловлює занепокоєння з приводу порушень прав людини в Україні українською владою. Агресія Росії і страшні міжнародні злочини скоєні росіянами не мають бути індульгенцією для української влади. Володимир Зеленський це вам зрозуміло? Чи занадто складно написано? Тоді поясню. Рада Європа побачивши кількість порушень прав людини в Україні не вважає війну виправданням вашим порушенням та починає дуже прискіпливо слідкувати за дотримуванням прав людини в Україні і не планує закривати очі на їх порушення. Тож, якщо хочете, щоб Україна рухалася шляхом євроінтеграції, то закінчуйте з порушенням прав і свобод українців. Бо ви вже в фокусі уваги. До речі, ви це зробили разом з Єрмаком і іншими. Браво!
Більша частина Меморандуму присвячена темам за які несе відповідальність Росія. Він говорить про притягнення до відповідальності за агресію та інші міжнародні злочини, про репарації жертвам, про становище українських військовополонених, цивільних в'язнів і насильницьке переміщення дітей. Про стан прав людини на окупованих територіях, про біженців і ВПО. Але в Розділі 6 "Воєнний стан" Комісар дипломатичною мовою, але доволі різко, розкритикував українську владу за порушення прав людини, у тому числі:
Комісар підкреслює, що у світлі дерогації (відступу від зобов’язань за Європейською конвенцією з прав людини за низкою статей), що будь-які обмеження прав людини мають бути суворо необхідними з огляду на обставини та не повинні суперечити міжнародним зобов’язанням держави. І от з цим у Зеленського проблема. Хоча і у України проблема з Зеленським. Але першого можна позбутися вже зараз. А від другого лише після виборів.
Комісар висловлює занепокоєння у зв’язку з повідомленнями про випадки ймовірного залякування та інших форм переслідування українських журналістів, адвокатів, представників громадянського суспільства, політичних діячів та лідерів громадської думки, критично налаштованих до влади. У низці випадків українські органи влади накладали так звані «персональні санкції» на окремих осіб, обмежуючи їхню свободу пересування, вираження поглядів і права власності тощо. Комісар висловлює стурбованість застосуванням персональних санкцій проти громадян України, оскільки вони передбачають суттєві обмеження прав людини та обходять звичайні судові механізми. Крім того, Комісар рекомендує ефективно розслідувати повідомлення про залякування та переслідування. Також варто звернути увагу на повідомлення про вибіркове використання мобілізації, що може мати стримувальний ефект на свободу вираження поглядів і, ширше, на громадянське суспільство.
У цьому Меморандумі зокрема Комісар посилається на заяву правозахисних організацій, ініційовану Харківська правозахисна група (ХПГ).
Так от, у межах воєнного стану Україна також запровадила спрощений формат телевізійних новин, створивши «Єдині новини» – спільну платформу декількох національних медіа. У своєму звіті щодо розширення ЄС за 2024 рік Європейська комісія рекомендувала Україні продовжити зусилля з підтримання та поступового відновлення прозорого, плюралістичного й незалежного медіа-середовища, забезпечуючи, щоб обмеження, накладені з міркувань безпеки, відповідали ключовим суспільним правам та інтересам, таким як доступ до інформації та свобода медіа. Комісар закликає українську владу гарантувати, що будь-які обмеження свободи вираження поглядів відповідатимуть вимогам Конвенції. Володимир Олександрович вам вже прямо кажуть, що ваш Єдиний телемарафон порушує права українців та обмежувати свободу слова. Може досить вам з Єрмаком піаритися на телемарафоні за гроші платників податків?
Крім того, Конвенція не дозволяє жодних відступів від права на життя, заборони катувань та іншого жорстокого поводження…
Комісар звертає увагу з посиланням на Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця, що порушення прав людини з боку службовців ТЦК набули «системного та масштабного характеру»: фізичне насильство, зокрема побиття, жорсткі затримання, недопуск до адвоката, тримання в умовах ізоляції, мобілізація осіб з інвалідністю та інші неприпустимі дії. Комісар також отримував подібні повідомлення, зокрема заяви про тортури та смерті під час військової мобілізації. Хоча Україна має законне право здійснювати призов до війська, Комісар вважає ці повідомлення тривожними й закликає українську владу до ефективного розслідування кожного випадку. Крім того, українські органи мають створити механізми запобігання порушенням прав людини під час мобілізації, зокрема через запровадження незалежного нагляду для контролю за діями ТЦК і відвідування місць, де можуть утримуватися мобілізовані. Усі посадовці, відповідальні за мобілізацію мають отримати чіткий сигнал про політику «нульової толерантності» до катувань чи іншого жорстокого поводження, а також пройти навчання щодо поводження з людьми у відповідності до стандартів прав людини. Хоча Комісар визнає, що Україна вже вжила деяких заходів для надання інструкцій військовим комісарам, він вважає, що масштаби проблеми вимагають ширшого комплексу заходів для її ефективного подолання. Також Комісар рекомендує Україні дотримуватись міжнародних стандартів щодо права на відмову від військової служби за переконаннями, викладених у висновку Венеціанської комісії у формі amicus curiae щодо альтернативної (невійськової) служби.
Якщо підвести підсумки, то вони таки. Наші європейські партнери більше не планують закривати очі на порушення поав і свобод громадян України, навіть якщо влада хоче виправдати їх війною. Не випоавловуються. Більше того, порушення прав і свобод буде розглядатися, як причина для відмови у євроінтеграції. І винним за це буде особисто Зеленський. Тож, бажано президенту згадати, що він не цар, а громадяни України - не його холопи чи кріпосні та згадавши це почати поважати права і свободи громадян, не використовуючи репресивний апарат та спецслужби для переслідування опозиції, для закриття рота критикам чи зведення рахунків, а також для інших порушень прав і свобод людей.
Якщо Зеленський хоче завадити Україні отримати членство в ЄС, то порушення прав і свобод будуть тривати. Вибір, що робити, у президента є. І від цього вибору багато залежить.
PS Володимир Олександрович, вам все ще кортить накласти санкції на мене?
***
тримав десятки привітань, після виходу меморандуму Майкла О'Флаерті, Комісара Ради Європи з прав людини, який не лише висловив занепокоєння з приводу порушень прав людини в Україні, але і вказав на неприпустимість переслідування опозиції, критиків влади та журналістів. І не лише вказав на це, а прямо пов'язав порушення владою прав людини в Україні з прогресом в євроінтеграції. Будуть порушення прав людини або необґрунтовані обмеження цих прав? Не буде ніякої євроінтеграції. Країну, в якій права громадян порушуються владою, не бачать частиною ЄС. І претензії тут не до того, хто на це вказав, а до тих, хто порушує. Володимир Зеленський, мова про вас і ваших посіпак.
Так, мало хто вірив, що європейці зреагують. Але для цієї реакції були задіяні багато моїх друзів в різних країнах, європейських колег по ПАРЄ, колег в з європейських МЗС і, звісно, правозахисників. А ще це декілька тижнів мого життя. Так, звичайний громадянин України, без офіційного статусу, зміг отримати результат. А тепер уявіть, чого ще можна було б досягнути в інших напрямках, якщоб був офіційний статус. І таких, як я, в Україні багато. Але владі потрібен не результат, а лояльність. Владі потрібні щиро віддані престолу, а не працюючи на Україну. Тому ми бачимо "5-6 успішних менеджерів", але не бачимо позитивних результатів. А Україні потрібні, як раз, результатии, а не менеджери Зеленського, які роблять успішним своє особисте життя.
До речі, вчора зі мною говорили "злі язики з Банкової" і кажуть, що "по-перше, ніхто не думав, що ти зможеш добігти аж туди, а по-друге, тут від цього палає". Я знаю, що деякі "розумахи" з Банкової хочуть мене "вжарити" після цього меморандуму. От дебіли. Ну, невже вони думають, що я це не врахував? Спробуйте і побачите наступний крок. А ще незабаром, в США вийде звіт Держдепу. Це так... Думки вголос. Думай...те, Вова, думайте.