"КИТАЙ ЗАЯВИВ, ЩО ПРИЙМЕ ВІДПОВІДНІ ЗАХОДИ НА НОВІ МИТА США" - Александр Гончаров

"КИТАЙ ЗАЯВИВ, ЩО ПРИЙМЕ ВІДПОВІДНІ ЗАХОДИ НА НОВІ МИТА США" - Александр Гончаров

Тобто, заходами КНР у відповідь стануть дзеркальні мита на продукцію зі Штатів. Зазначу, вчора Президент Дональд Трамп запровадив нові 10-відсоткові мита на китайський експорт до Америки та ще раз показав, що США хочуть стати незалежним від Китаю виробником і також дав сигнал у ШІ-гонці.

Нагадаю, минулого місяця Трамп оголосив про запуск проекту «Stargate» з астрономічною ціною $500 млрд для створення просунутого ШІ та обслуговування його потреб у США. Манхеттенський проект 2.0 став дійсністю. Думаю, вже всі розуміють, що штучний інтелект стає новою ядерною зброєю.

Дональд Трамп увійшов на свій президентський термін з дуже зрозумілою позицією, зокрема щодо цієї нової гонки озброєнь в ШІ: ми хочемо бути першими і готові витратити на це величезні кошти. Але наприкінці січня Президент США і вся американська технологічна еліта отримали буквально удар нижче за пояс: з'явилася китайська ШІ-модель «DeepSeek» (ви вже точно про це знаєте). Китайці зробили сильний геополітичний хід. Плюс 1 трлн дол США капіталізації американських техногігантів перетворився на пилюку.

Про що міркував у ті січневі дні Трамп? Найімовірніше про те, як обмежити Китай та зробити його менш небезпечним, щоб тільки США мали дуже могутній ШІ. І сперечатися тут нема чого: тепер це геополітичне протистояння відбуватиметься на різних рівнях - від штучного інтелекту і чіпів до продовольства і ресурсів.

Така реальність, і ми у ній вже живемо.

На мій погляд, її усвідомлення корисне українській владі для розуміння і сприйняття подій, що відбуваються у світі. Все, що відбувається — частина значно більшої картини, яка визначатиме життя та розподіл сил на планеті в найближчі десятиліття.