Ці розбірки для невтаємниченої людини виглядають дивно: штат зводить на кордоні з Мексикою укріплення з колючого дроту, Білий дім забороняє. Здавалося б, чому б тут не домовитися… А тому, що цим колючим дротом обплетена політична конкуренція республіканців та демократів.
Байден перебуває "в партнерстві" з латиноамериканськими наркокартелями: члени транснаціональних злочинних організацій перестали ховатися, — генпрокурор Техасу Кен Пекстон. Тут треба зауважити, що смертність від синтетичного наркотику фентанілу в США зростає в геометричній прогресії, а Китай розробив спеціальну програму виробництва та постачання цього опіоїду в Штати через Мексику. Це перша колосальна проблема Америки.
Південні штати, що межують з Мексикою — традиційно республіканські. На їх думку, прикордонна служба США буквально відкрила кордон, і тільки в листопаді 2023 року у країну проникли 225 тис. нелегалів. Більша частина з них осідає саме в Техасі. Мігранти — друга колосальна біда нинішнього американського суспільства. Губернатор штату Еббот звинуватив федеральний уряд у потуранні мігрантам, а федерали його — в політизації теми.
Еббот вивів на кордон Національну гвардію (яка підпорядковується штату), витуривши звідти федеральних прикордонників. Вашингтон видав указ про заборону дій штату і заручився рішенням Верховного суду. Однак Еббот відмовляється підкорятися, покликаючись на право контролювати будь-яку точку штату. У відповідь Вашингтон поставив ультиматум: до 26 січня виконати рішення суду.
Техас підтримали вже 25 «республіканських» штатів, а 10 з них готові відправити підрозділи Нацгвардії на «боротьбу за майбутнє Америки».
Тут треба розповісти про глибинні причини зухвалості Техасу:
Техас вважається єдиним штатом, який добровільно приєднався до США в статусі незалежної держави. Саме тому сьогодні техаські політики вважають, що штат має право на самовизначення.
Техас - один із найважливіших для економіки США штатів, він привносить 9% у ВВП країни. За обсягом видобутку нафти посідає 3-тє місце у світі після Росії та Саудівської Аравії. Якби Техас був самостійною державою, то це була б 12 економіка світу з ВВП $1,8 трлн.
Отже, термін, до якого влада Техасу мала б допустити федеральних прикордонників на кордон з Мексикою, вибіг. Конфлікт республіканців та демократів все ще виглядає як передвиборча гра, в якій сторони демонструють відсутність червоних ліній.
Еббот заявив, що Техас підкорятися вимогам Білого Дому не буде. Очевидно, Вашингтон намагатиметься зберегти силове домінування у цій надзвичайній ситуації.
Сьогодні важко уявити, що американці воюватимуть з американцями, ситуація більше нагадує продовження капітолійської «міграційної» сутички «Трамп-Байден»: схоже, республіканці вирішили, що розвʼязання цієї проблеми у стінах Конгресу принесе дивіденди їх опонентові Байденові, тоді як інформаційні спекуляції на мексиканському кейсові додадуть голосів кандидатові від «респів»: привертаючи увагу зброєю, набагато простіше розповідати електоратові, хто «насправді кришує нарко- та міграційний трафік».
У кожному випадку, американська демократія переживає дедалі більші випробування. Бункерний фюрер навіть і мріяти про таке не міг.