""Ринки акцій увійшли в травень в прекрасному настрої - Сергій Фурса

""Ринки акцій увійшли в травень в прекрасному настрої - Сергій Фурса

Захоплюючись задкуванням Трампа, що продовжує завзято здавати назад по своїм ініціативам, індекси продемонстрували одне із найбільш вражаючих раллі за останні десятиліття, майже повністю відігравши втрати перших днів квітня, коли Трамп тільки ввів свої драконівські мита і обіцяв стояти за них до кінця. Індекс S&P500 невпинно зростає останні 8 торгівельних днів, що траплялось менше 10 разів з 2004 року. В результаті, індекс S&P500 відкриває п’ятницю на позначці 5604 пункти, що більше ніж на 100 пунктів вище, ніж минулого тижня. І вже спекулянтами забуті не тільки пінгвіни, але, здається, і китайські товариші, мита для яких ніхто не відміняв і торгівельна війна з якими у самому розпалі, загрожуючи зірвати навіть сезон Різдвяних покупок. Трамп вже навипередки радить всім їсти тістечка, говорячи проте, що якщо у дитини є 30 іграшок, то вона може обійтися і без китайських товарів. Щоправда добрий дядечко Дональд нічого не говорить батькам тих дітей, у яких було всього кілька іграшок і вони, певно, так само як французи свого часу можуть подумати про гільйотину. І це поки що в магазинах США не відчувається руйнування ланцюжків поставок, а власник Амазону впав на коліна, поцілував перстень, відмінивши провокацію своїх менеджерів, що вздумали окремо показувати, на скільки зросла вартість товару через мита Трампа.

Цікаво, що ринкам не завадило навіть падіння ВВП у 1Кв2025 року. Падіння дуже незначне, на 0,3%, проте перше, за останні три роки. Ринки переварили і це, хоч спершу і впали на кілька відсотків, тим більше, з одного боку, Трамп заявив, що це падіння заслуга Байдена і немає нічого спільного з його економічним генієм, адже економіка інерційна. А радник Тампа, який має віртуальних друзів і на яких посилається у своїх книгах, напроти, заявив, що це було найкраще падіння з усіх можливих падінь. Адже воно було викликано тим, що у першому кварталі різко зріз імпорт, коли всі закупалися впрок, передбачаючи мита Трампа. А імпорт по формулі мінусує ВВП. І без цього супер імпорту ВВП би зростало. Парадокс в тому, що радник Трампа каже, що в 1Кв2025 року в економіці все було чудово завдяки Байдену, адже по інерції все зростало, і тільки мита Трампа призвели до падіння, принаймні математичного. Але це все деталі. І всі завжди знають, що винні папєрєднікі, тим більше такі, як Байден, який не тільки виснажив постійним зростанням американську економіку (11 кварталів поспіль), але ще й наостанок своїми кістлявими руцями випатрав усіх курей США, залишивши своєму наступнику яєчну кризу. Так чи інакше, інвестори хочуть радіти весні, радіти хорошим корпоративним прибуткам, особливо серед технологічних компаній, і навіть тому факту, що Тесла почала шукати заміну Ілону Маску, а про можливу рецесію вони подумають завтра, а може навіть восени. І з таким настроєм, коли ринки хочуть зростати, вони можуть відіграти усі можливі втрати.

От хто втрати не відіграв, так це американський долар. Для якого квітень став найгіршим місяцем за останні десятиліття, якщо не все століття. Долар за квітень втратив біля 9% вартості, що співмірно хіба що з падінням у 1973 році, коли американська валюта втратила 8% за місяць при президенті Ніксоні. І сталося це в той момент, коли США визнали, що ніякого золотого забезпечення за доларом немає. Зараз діяння Трампа завдали по довірі до американської валюти більшого удару, ніж відміна золотого стандарту. Приємна сторона цієї історії – це продовження падіння ціни на нафту. Проблеми з попитом, а ще й можливі наслідки можливої війни між Індією і Пакистаном, тиснуть на ринок чорного золота. Тим більше, схоже, не витримали нарешті нерви і в саудівського принца. І от вже останній ривок ринка вниз прямо пов’язаний з тим, що Reuters повідомляє, що саудівці більше не будуть стримуватись і намагатись стояти проти вітру, утримуючи ціни обмеженнями на видобуток нафти, а почнуть по дорослому боротись за долю ринку. І от вже барель брента нирнув нижче 60 доларів, змушуючи нас із посмішкою уявляти ті ціни, по яким росіяни продають свою нафту. Що правда, ранок п’ятниці вартість барелю бренту вийшов на рівень 62 долари, трошки відбившись після того, як Дональд Трамп знов допоміг своєму другу Володимиру, атакувавши нафту з Ірану і сиплючи погрозами на адресу тих, хто цю нафту буде купляти. А допомога росіянам точно не завадить. Тим більше, що самі росіяни вже на весь світ говорять про свою рецесію і збільшують можливі дефіцити бюджети, виходячи як із стану економіки, так і стану ринку нафти. І єдина незрозумілість – це російський рубль, що вперто тримається позначки «біля 80 рублів за долар» наче хтось щось знає і Путін розповідає своїм друзям, що скоро точно домовиться. А може просто в Росії акція «рубль по 80» до 80-ї річниці перемоги. Хто цих росіян зрозуміє.

Свято, нарешті, прийшло і на вулицю власників українського суверенного боргу. Тут всі вже втратили надію у швидку домовленість імені Трампа, тим більше що міні-Трамп попросив дати йому ще 100 днів, і дуже слабо реагували на позитивні сигнали. Проте навіть песимісти зраділи, а ціни підстрибнули на кілька пунктів, коли стало відомо, що Україна і США таки підписали багатостраждальну угоду про корисні копалини. Причому підписали у нешкідливому для України варіанті, який просто робить Трамп добрий настрій і дозволяє йому демонтрувати свою успішність як перемовника, про яку відомо тепер в усьому світі. От кому треба було б поставити пам’ятник, так це українським перемовникам, які змогли витримати тиск постійно поспішаючих американців, що дуже хотіли ощасливити боса, і привели угоду до якогось притомного вигляду. В результаті у четвер українські суверенні єврооблігації підскочили на кілька пунктів і є лише в маленькому мінусі по результатам тижня. А у корпоративному сегменті вражаюче зростання продемонстрували єврооблігації Укренерго, які додали майже 8 пунктів, зреагувавши на вдале завершення перемовин о реструктуризації.

Ще одним ньюзмейкером став Нафтогаз. Який непомітно перетворився останнім часом на основний об’єкт російських атак, принаймні поки вони били по енергетиці. Компанія обрала нового голову правління, причому зробила це згідно високих стандартів і довівши, що корпоративне управління може працювати, щоб там не скиглили українські популісти, яким дуже не подобаються люди із високою зарплатнею. У фінал конкурсу вийшли два сильних претенденти, обійшлося без дитячих друзів і лижних інструкторів, кумів і продавців з кіосків біля вокзалу. Прямо було не схоже на конкурс в Україні. В результаті перемогу отримав Сергій Корецький, що, фактично, пішов на підвищення з Укрнафти, де за останні кілька років продемонстрував вражаючи результати. Спричинивши унікальну ситуацію, коли держава виявилась більш ефективним управлінцем ніж приватні акціонери. Хоча звісно, вони були дуже «приватні» і це не могло не вплинути. А всередині України, схоже, поступово завершується посівна. І залишилось досіяти тільки на півночі, а одже потреби аграріїв у гривневій готівці поступово скорочуються. Як результат, курс гривні трошки послабився, а різниця між офіційним і чорним валютним ринком трохи зменшилась. Останнє, можливо, відображає і зменшення перетоку в євро на тлі певного заспокоєння світових ринків. І ранок п ятниці курс на міжбанківському ринку складає 41,65 гривень за долар, а на вуличному ринку – 41,5.