Почнемо з того, що ринок був перегрітий вже багато років. Що значить перегрітий? Ціни акцій суттєво перевищують їх справжню вартість. Якщо подивитись Big Tech, то там кожна акція торгується з коефецієнтом P/E на рівні 30. Це значить, що якщо весь прибуток буде виплачуватись дивідендами, то знадобиться 30 років щоб окупити поточну ціну цих акцій.
Зрозуміло, що акціі ніхто не купує заради дивідендів. А всі купують перспективи. Умовно, інвестори готові зараз переплачувати, бо переконані що в майбутньому компанія знайде нові джерела зростання прибутку. І це приведе до зростання вартості самих акцій. В данному випадку це нонсенс.
Для прикладу, за останні 10 років капіталізація Apple зросла в 6 разів! А прибуток зріс в менш ніж в 2 рази! Причому останні 5 років прибуток не росте взагалі. Тобто, жодного раціонального пояснення такої ціни не існує.
А чому ж тоді ці ціни так довго тримались? Хіба проф учасники дурні?
Насправді, там все трохи складніше. Нагадаю, що з моменту кризи 2008 уряд США випустив на ринок трильйони «гелікоптерних» грошей. І звичайно ж, що ці гроші пішли потім у фондовий ринок, у криптовалюти.
Чому BigTech став найхайповішим напрямом? Частково за рахунок реабілітації від розчарування бульбашкою доткомів. І частково за рахунок того, що напрям дуже швидко зростав. Особливо в порівнянні з традиційними секторами економіки.
Більше того, стрімке зростання сектору підірвало віру учасників в традиційні методи оцінки акцій. Бо всі ці методи, які вони використовували в минулому перестали працювати і їм треба було шукати нові методи.
Хоча насправді, це не методи перестали працювати. Це просто зараз в світі є величезна кількість грошей, а можливостей для інвестування мало. Тому на фоні дефіциту можливостей, люди почали шукати місця де вони можуть зʼявитись. І Big Tech став ідеальним кандидатом.
В свою чергу, така популярність цього сектора зробила заручниками вже учасників ринку. Бо кожен фонд, яких хоче залучити гроші від нових приватних інвесторів, має обовʼязково в своєму портфелі мати акції Apple. Бо кожен пенсійний фонд, який певну частину коштів може вкласти в акції, буде віддавати перевагу саме BigTech - як мінімум за це їх ніхто не критикуватиме, навіть якщо вони втратять гроші. Аналогічно страхові компаніі.
І це приводило до зростання бульбашки. От тільки сам факт, що ця бульбашка довго тримається, ще не означає, що зараз все інакше.
Бо навіть якщо тимчасово фундаментальні фактори перестали працювати, але це не значить що так буде вічно. Особливо в наш час, коли люди бігають за швидкими прибутками. І рано чи пізно реальність опустить всіх на землю.